Tak, jako je Liberecký kraj rozmanitý svou krajinou, tak různorodí jsou i naši řemeslníci. Najdeme tu regionální výrobky a služby od zdravých potravin až po autorské šperky či skleněné vánoční ozdoby. Tentokrát vás zveme na průzkum našich nejvyšších hor.
Návštěvu Krkonoš si užijete v každém ročním období. Ať v létě či zimě, příroda Krkonošského národního parku vybízí k procházkám a túrám po okolí. Ale ani ti, kteří chodí neradi pěšky, nemusí zoufat. Pro cyklistické výlety je připravené velké množství cyklostezek a ze sedla kola tak uvidíme mnohem více úchvatné přírody. Okolí Krkonoš nabízí i vyžití jako je geocaching, in-linové stezky nebo už legendární Lufťákova stezka. Zimní radovánky asi nemusíme připomínat a podrobněji se jim budeme věnovat zase příště.
Tam, kde voda mumlá
Západní brána Krakonošova panství nebo Perla Krkonoš– oba názvy by Harrachov mohl používat jako svou přezdívku. Pracovně bychom mu mohli říkat také Město dvou tváří. To proto, že v zimě jde o ráj lyžařů, kdy tu zimní sporty včetně skoků na lyžích frčí ve velkém. V létě se pak Harrachov mění na ráj turistů. Rozhodně nemůžeme navštívit Harrachov bez toho, aniž bychom se vydali k Mumlavskému vodopádu. Zaujal vás jeho název? Dokonale totiž vystihuje zvuk, který voda vydává. Nejmohutnější vodopád v Krkonoších se hlučně řítí do hloubky přibližně deset metrů. K jedné z nejoblíbenějších přírodních zajímavostí Česka se pohodlně dostaneme pěšky. Po modré turistické trase to z centra Harrachova budeme mít jeden a půl kilometru. Krátká trasa, které se dá zdolat i v tom největším letním hicu.
Ani ne dvacet kilometrů na jih od Harrachova vítá obdivovatele impozantních výhledů, turistiky i adrenalinových sportů Rokytnice nad Jizerou. Historie osady sahá až do roku 1574 a významně ji ovlivnilo jak sklářství, tak později textilní průmysl. Náročný život prvních dobyvatel našich nejvyšších hor popisují expozice v muzeu a galerii Starý kravín v místní části Františkov. K vidění je zde i sbírka hasičské techniky a výstavy umělců různých oborů. Rokytnice je pořádně dlouhá a od Dolního náměstí s barokním kostelem sv. Michaela je to do osady Horní Domky v závěru údolí několik kilometrů. Pokud chcete městečko poznat, navštívit místní zajímavé stavby, a přitom zabavit i menší účastníky výpravy, můžete využít dobrodružný geocaching. Ať už s mapou a popisem místa nebo třeba s telefonem s GPS navigací, po celé Rokytnici i jejím okolí jsou rozmístěny téměř dvě desítky kešek. Zavedou vás k místním kapličkám, na začátek naučné stezky za vodníkem Pantoflíčkem i na známou horskou boudu Dvoračky. Ujít byste si neměli nechat ani nejnovější vyhlídky na vrchu Stráž. Ty na vrcholu kopce vyrostly v roce 2021 jako celý vyhlídkový lesopark nazvaný Hlídka na Stráži. Při dobrém počasí z jednotlivých věží a plošin prozkoumáte z ptačí perspektivy celé město Rokytnice nad Jizerou, Studenov, Lysou horu, Paseky nad Jizerou a typickou dominantu západních Krkonoš horu Kotel. Vyhlídky pro město Rokytnice vyprojektovalo architektonické studio Mjölk a od chvíle zpřístupnění veřejnosti sbírají nejen domácí, ale i zahraniční architektonické a designové ceny. Vstoupejte na některou z nich a vyzkoušejte si, jaké to bylo strážit okolní vesnice. Z vrchu Strážník se totiž v minulosti v případě ohrožení dala poslat ohňová varování přes vrch Kozákov až do středu Čech.
Až se vrátíte zpět do města, navštivte v Horní Rokytnici krámeček a dílnu keramičky Michaely Dumkové. V rodinném domku měl dílnu již její dědeček, brusič skla, ale srdce paní Dumkovou táhlo od malička k hlíně a keramice. A tak brusičské stroje krátce po studiu na keramické škole v Bechyni vystřídal hrnčířský kruh a pec a rokytnická keramická sluníčka se od té doby smějí na všechny návštěvníky. V krámku najdete keramiku dekorativní i užitkovou a co víc, můžete vidět keramičku při práci a po dohodě si i něco vlastního vyzkoušet. Jako suvenýr z návštěvy dílny ve městě v Krkonoších je pak těžké si neodnést hrneček s typickou horskou chaloupkou nebo závěs s Krakonošem. Když vás z túry už bolí nohy, nebo vám ji zhatí špatné počasí, v krámku paní Dumkové najdete vždy pohodu a milý úsměv.
Tradiční řemeslo na seznamu UNESCO
Návštěva Krkonoš se nemůže obejít bez cesty za dalším regionálním výrobcem jehož řemeslo bylo dokonce v roce 2020 zaspáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. V Poniklé, která je od Rokytnice nad Jizerou vzdálená asi čtvrt hodiny cesty autem směrem na Vrchlabí, vyrábí od roku 1902 foukané skleněné perličky a světoznámé perličkové vánoční ozdoby. Firma Rautis je dnes již posledním pokračovatelem v této jedinečné sklářské technice. Exkurze do výroby tu probíhají po celý rok a pro velký zájem zejména v době prázdnin a svátků doporučujeme si čas exkurze rezervovat předem na webových stránkách firmy. Během necelé hodiny si můžete prohlédnout celý výrobní proces – foukání ze skleněných trubic, stříbření, barvení a řezání perlí na něž navazuje montáž ozdob. Exkurze začíná i končí v podnikové prodejně jejíž součástí je i tvořivá dílna. Tu mohou zájemci navštívit i bez účasti na exkurzi, poplatek pak odpovídá spotřebovanému materiálu. Po uměleckém zážitku si své zaslouží i chuťové pohárky a pobyt v Poniklé můžete zakončit v kavárně a krámku Nad věcí. Najdete ho nedaleko firmy Rautis přímo na návsi a nabízí slané i sladké občerstvení, vynikající kávu, nápoje, nanuky a různé lokální výrobky včetně krásných publikací o Krkonoších od místní spisovatelky Danky Šárkové.
Hádáme, že už jste určitě slyšeli o převratném luftování na Benecku. Ne? Vy nevíte, kdo je lufťák? Přeci ten, kdo si doslova na vlastní plíce užívá svěží vzduch a bystří si tak své smysly. Totiž okysličený mozek lépe myslí. O spojení kvalitního vzduchu a zábavy se můžeme přesvědčit na přes dva kilometry dlouhé Lufťákově stezce, na které na nás čekají zajímavé zastávky. Máte rádi hádanky? Pohyb je váš kamarád? Nemusíte být ale olympionik ani Einstein, tuhle stezku zvládnou projít všichni, kteří se rádi baví. A až to všechno projdeme, skočíme si ještě do hotelu TOP pro certifikát a samolepku s lufťákem!
Do Krkonoš na kole nebo na pivo?
Větším adrenalinovým nadšencům doporučujeme vyzkoušet summer tubing. Tuhle peckovou aktivitu najdeme třeba v Tubing Parku ve Špindlerově Mlýně. Oblíbená zimní atrakce už nekončí s posledním sněhem! Na speciálních duších se můžeme svézt i v létě. Takřka 200 metrů zábavy s 8 zatáčkami – a abychom nezapomněli, jedná se o nejdelší summer tubing ve střední Evropě!
Na své si ale přijdou i milovníci pneumatik dvou. Tohle velké letní tažení začneme u krkonošských cyklobusů, které až do konce září pendlují mezi městy v podhůří a atraktivními místy Krkonoš. A pokud nejste zrovna milovníky cyklobusů, máme pro vás i tak dobrou zprávu. Většina krkonošských lanovek vás s koly a horskými koloběžkami v létě sveze zadarmo! Výjimkou není ani lanovka Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou s výstupem u chaty Lovčenka. Mimochodem kousek od ní se nachází rozcestí Ručičky, odkud vede řada značených turistických tras a cyklostezek. A pokud vám nestačí obyčejná cyklostezka, sjeďte si i známý rock-it-nický Bike park.
A co říkáte na nejhezčí partie Krkonoše a výborné pivo k tomu? To jsou další lákadla našich nejvyšších hor, kde se již poněkolikáté otevírá Krkonošská pivní stezka. Krásný výlet dlouhý třicet pět kilometrů ocení snad všichni výletníci.
Tohle a spoustu dalšího – to jsou zkrátka Krkonoše. Další skvělé tipy objevíte na turistickém portále www.krkonose.eu nebo na sociálních sítích REGION LIBEREC či KRKONOŠE.EU.