„Netušil jsem, co je vepřovice nebo kozinka. Sehnat dobré usně je ještě větší oříšek, než sehnat pěkné látky,“ říká brašnář a zakladatel značky EcoCase Václav Matoušek
Podnikat začal vlastně díky náhodnému komentáři na Instagramu. Když před 6 lety jeho Alma mater – Technická univerzita v Liberci – sdílela na svém IG profilu nenápadný látkový EcoBioRaw penál, Václava Matouška zaujal natolik, že si přál ho získat. Jenže odpověď školy ho nepotěšila, protože dodací lhůta byla několik měsíců. Rozhodl se proto, že si podobný penál vyrobí sám.
“Koupím látku, gumičky, knoflíky, jehly, nitě, sešiju to a hotovo,” pomyslel si tehdy naivně, aby záhy zjistil, jak hluboce se zmýlil.
První pokusy nakonec skončily v koši, ale zároveň u Václava probudily vášeň a chuť tvořit.
„Od ušití prvního kusu jsem věděl, že to zkrátka nebude jednoduché. Já jsem ten penál ale prostě chtěl! Koupil jsem stroj a začal šít a šít… A sledovat tutoriály. Postupem času jsem se začal zlepšovat a penály začínaly vypadat k světu a já měl obrovskou radost z toho, že něco, co na začátku byl jen můj sen, se postupně stává realitou,“ vzpomíná na své začátky s tím, že k prvním pokusům s kůží ho motivovala jedna ze spolumajitelek designového obchůdku HRST.
„Míša mi tehdy řekla, že ten penál by vypadal dobře z kůže. A jestli prý to nechci zkusit. Ve vteřině jsem věděl, že chci. A tak začala hrát podobná písnička jako na úplném začátku. Tentokrát to bylo ale o kousek těžší. Sehnat dobré usně je ještě větší oříšek, než sehnat pěkné látky. Sedl jsem na vlak, vyrazil na Moravu, přespal na ubytovně, a druhý den už jsem domů vezl různé typy kůže. A tak to vlastně celé začalo,“ popisuje začátky svého malého podnikání Václav Matoušek.
Z nadšení se nakonec stala veliká vášeň a touha tvořit z kůží nejen vlastní, ale i zakázkové věci. A tak se zrodila značka EcoCase. Následovalo sebevzdělávání formou kurzů, ale především online studia. A samozřejmě desítky hodin strávených sledováním nejen výukových videí na Youtube.
Postupně začal sám radit a doporučovat jiným tvůrcům, především začátečníkům. A prostřednictvím svého webu a eshopu nabízet i vybavení a materiály, aby se mohli pustit sami do některých jednodušších projektů, nebo se vybavit a postupně tvořit i náročnější výrobky.
Současně pro své zákazníky, ale i podobné nadšence z branže, vytvořil edukativní Youtube kanál, kde natáčí postupy, tipy, rady zejména pro ty, co začínají.
„To je ostatně i jedno z mých přání do budoucna. Nejen tvořit, ale i učit ostatní. Přijde mi to jako ideální kombinace. To bych si moc přál,“ říká Václav Matoušek, který je původním povoláním učitel a dodnes tuto práci vykonává, ale už pouze poloviční úvazek v kombinaci s rozvojem své nové dílny na zpracování a výrobu kožených produktů.
Prvních několik let tvořil doma. Když už ale na kůžích téměř i spal a nebylo tam k hnutí, rozhodl se najít první pořádnou dílnu. Nakonec se mu po půl roce hledání povedlo objevit a zrekonstruovat své „království“ v areálu Intexu ve Vratislavicích nad Nisou.
Jak řeší marketing? A je v něm úspěšný? Kolik času tráví ve své dílně a proč si na začátku neuměl stanovit správnou cenu za svou práci a výrobky?
Na tyto, ale i mnohé další otázky, najdete odpovědi v novém pokračování naší podcastové série Hlavou, srdcem a rukama.
Příjemný poslech!