Vystudovala architekturu a dlouhodobě se věnuje i urbanismu a veřejnému prostoru. Teď se ale rozhodla investovat svou energii do nápadu, kterým chce změnit uvažování firem, ale i široké veřejnosti, o nevyužitých rovných střechách například na budovách firem či logistických skladů. Alespoň takový má plán na příští rok Tereza Nalezená, zakladatelka projektu Salát na střeše, která se chystá ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci (TUL) vyzkoušet dva pilotní projekty a přesvědčit další nadšence, že pěstovat si vlastní lány salátu nebo bylinek na nevyužitých střechách není žádná utopie.
Salát na střeše ji napadla během rodičovské. „Můžeme využít spoustu prázdných střech. Pěstovat na nich lokálně a udělat z nich hydroponické farmy. Ale také tím snížit tepelné ostrovy,“ říká zakladatelka značky Tereza Nalezená.
„Není to můj původní nápad. S hydroponickými farmami se ve světě běžně experimentuje a výsledky jsou velmi příznivé. Větší farmu vyzkoušeli už před dvěma lety i v Praze na budově obchodního centra Nový Smíchov, kde se o to postarala konkrétně společnost ForestBit. Jsem s nimi v kontaktu a právě od nich chci využít i dostupnou technologii pro dva pilotní projekty u nás v Libereckém kraji,“ říká zakladatelka značky Tereza Nalezená, která před několika dny s prezentací ke značce Salát na střeše uspěla i v 9. ročníku soutěže Start-up – Student Business Club právě Technické univerzity v Liberci, kde ji porota udělila první místo.
Vytvořit střešní farmy chce na dvou místech. Ta první bude do 20 metrů čtverečných, ta další zhruba desetkrát větší. V obou případech jí plochu na instalaci hydroponické farmy poskytne právě univerzita na svých budovách.
„Pokud vše dobře dopadne a já tomu věřím, je mým snem cílit především na vytipované firmy a jejich objekty, které mají k dispozici stovky a tisíce nevyužitých metrů plochy na střechách. S některými už jsem v jednání a část z nich přislíbila spolupráci,“ dodává autorka značky Salát na střeše.
Výhodou je podle ní i to, že se farmy, které plánuje provozovat, nekříží se stále větším trendem pořizování a využívání fotovoltaických elektráren.
„Naopak. Díky konstrukci a technologii, kterou chceme využívat, se můžou naše farmy s fotovoltaickými elektrárnami dobře doplňovat. Navíc, to řešení není jen o pěstování salátů a bylinek. To je pouze část výhod, které z toho můžeme získat. Díky využívání hydroponie dokáže každá větší farma významně pomoci například s ochlazováním rozpálených střech a eliminovat tak tepelné ostrovy ve městě. Pěstováním a spotřebou či dokonce prodejem salátů a bylinek pak podpoříme lokální a regionální zemědělství, gastronomii a v neposlední řadě i trh práce. Věřím, že jednou vznikne pozice, která se bude jmenovat střešní farmář nebo tak nějak,“ dodává s úsměvem Tereza Nalezená.
Jaké jsou další výhody jejího nápadu? A existují i nějaké nevýhody? Dává to ekonomický smysl? Za jak dlouho by si na sebe taková farma na střeše vydělala? A co s ní bude mimo sezonu? Nebo, kdy dostaneme příležitost ochutnat první místní salát ze střechy? A jak by takový provoz farmy vůbec vypadal?
Na tyhle, ale i další otázky dostanete odpovědi v dalším pokračování naší podcastové série Hlavou, srdcem a rukama.
Příjemný poslech!