Podpora Libereckého kraje

Regionální výrobci a regionální značky jsou důležité pro místní ekonomiku, kulturní a komunitní život, napomáhají šetrnějšímu a udržitelnějšímu způsobu života, řeší konkrétní sociální potřeby a v neposlední řadě zvyšují turistickou přitažlivost regionu.

Liberecký kraj má dlouhodobě zájem na rozvoji a podpoře regionálních produktů a služeb. Na posílení jejich stability na trhu, na rozvoji podnikatelských aktivit, ale také na vytváření podmínek pro udržení zaměstnanosti. Již několik let existuje dotační program, jehož účelem je podpora regionálních produktů, místní výroby, místních spotřebitelských vazeb a využívání potenciálu tradičních výrob a řemesel. Důležitou součástí podpory je osvěta – propagace významu a kvality místních potravin, výrobků a služeb.

Chcete si udělat příjemnější domácnost? Nabízí se autorská keramika, hračky, historický a současný nábytek, nebo doplňky a dekorace. Máte zájem o domácí potraviny? K dispozici jsou mléčné výrobky, maso, med, domácí zavařeniny, pečivo a nápoje. Jsou to potraviny z blízka a většinou v biokvalitě. Pokud chcete něco „na sebe“, nabízí se originální oblečení, doplňky, šperky, ale třeba i historický kostým. Hledáte originální dárek? Pro někoho je nejlepším dárkem „zážitek“. Může si vyrobit vlastní ruční papír, vykovat nůž, na kruhu vytočit hrnek, můžete upéct chleba nebo vyrobit skleněnou květinu. Pokaždé, když nahlédnete do dílen místních tvůrců, je to velmi výjimečný zážitek.

Podnikání je tvrdá práce, ale i v tomto umí Kraj pomáhat. Regionální firmy – a to se značkou i bez ní, malé i velké – mohou využít poradenských služeb Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink v tzv. Podnikatelské ambulanci. Druhým rokem Kraj financuje propagaci i na sociální síti. Jde o stránku Výrobky s příběhem z Libereckého kraje, která se soustředí na životní příběhy regionálních výrobců a řemeslné akce. V rámci projektu Konventa 2022 – Pozvánka do Libereckého kraje (prezentace regionálních produktů a regionů cestovního ruchu) vznikly stránky www.konventa.cz. kde jsou informace nejen v čestině, ale i v němčině.

Liberecký kraj pořádá a spoluorganizuje i dvě soutěže. Výrobek roku Libereckého kraje s oceněním pro gurmánské speciality od zemědělců a potravinářů vyhlašuje krajský rezort životního prostředí a zemědělství. Koordinátorem projektu ministerstva zemědělství Regionální potravina je Regionální agrární rada Libereckého kraje.

Regionální výrobky jsou velmi rozmanité a kvalitní, proto je Kraj samozřejmě využívá při mnoha příležitostech jako dárky. Nebo je najdete na jakékoliv krajské akci – Den Země, Den otevřených dveří, na Krajských slavnostech, Dožínkách, na velikonočním a vánočním jarmarku a na mnoha dalších.

Připravujeme i celou řadu nových aktivit. Zůstaňte s námi v kontaktu. Staňte se fanoušky regionálních produktů Libereckého kraje na sociální síti, ať vám neunikne žádná novinka.

Regionální výrobky Libereckého kraje v otázkách a odpovědích