Nejen díky letošnímu rychlému nástupu jara tu brzy bude první čerstvá zelenina vypěstovaná lokálními farmáři. Ranné jarní saláty odstartují sezónu farmářských trhů a možná se i vy zamýšlíte, jaký bude váš letošní sezónní jídelníček. Pokud do něj zařadíte lokální potraviny, prospějete nejen svému zdraví, ale i zdraví naší planety.
Udržitelné stravování je koncept, který spojuje zdraví lidí, ohleduplnost k životnímu prostředí a etické zacházení se zvířaty. Proč bychom se měli o něj zajímat? Udržitelná strava zahrnuje vyváženou a rozmanitou stravu, která podporuje lidské zdraví. Omezení konzumace masa a mléčných výrobků může snížit riziko obezity, cukrovky typu 2 a srdečních onemocnění. Dnes už víme, že průmyslové velkochovy zvířat jsou zodpovědné za produkci nejméně 18 % skleníkových plynů. Udržitelná strava minimalizuje nároky na půdu, vodu a další zdroje. Znamená to, že přestaneme jíst maso? Ne nutně, ale měli bychom se zamyslet odkud pochází a jak často si ho dopřejeme. I v Libereckém kraji najdete řadu chovatelů, kteří se zvířaty zacházejí eticky a hlásí se k principům ekologického farmaření. To znamená, že hospodaří co nejvíce v souladu s přírodními postupy, minimalizují používání chemie a náhražek a starají se o kvalitní život. Maso z lokálních chovů je sice dražší, zato má jasný původ. Můžete si být jisti, že jíte čerstvé, chutné a nutričně hodnotné produkty.
Lepší pro lidi, zvířata i planetu
Maso lokálních farmářů najdete v nabídce regionálního řeznictví Mass.na. Z jejich nabídky v obchodech v libereckých Ruprechticích nebo v centru Turnova si vyberete čerstvé maso na nedělní oběd i vlastní zpracované výrobky jako oblíbené klobásy a sušená masa. Jak říká v rozhovoru pro náš podcast spolumajitelka a řeznice Eva Jiřičková: „Ani my nejsme toho názoru, že maso a vůbec uzeniny by se měli konzumovat denně. Co nám na celém kolečku naší produkce dává smysl je udržitelnost. V první fázi výběru dodavatelů nás zajímá i to, jak farmář k chovu přistupuje, jestli má svou práci rád.“ A dodává: „je důležité nejen jak kvalitně jsou zvířata krmená, ale i to jaký typ chovu to je, jak se ke zvířatům chovají.“
Podle únorové zprávy Světového fondu na ochranu přírody je způsob, jakým vyrábíme a konzumujeme potraviny jednou z hlavních příčin změny klimatu a nejvýznamnějším faktorem úbytku přírody, který stojí za téměř 70 % úbytku biodiverzity na celém světě. Nákupem od lokálních farmářů podporujete kvalitní péči o místní krajinu což přispívá ke zvyšování biodiverzity, jednoho z pilířů udržitelného života. Důležitým faktorem je také krátká cesta potraviny k cílovému spotřebiteli a tím snižování emisí skleníkových plynů.
Pestře a férově
Obecně platí, že sortiment potravin, které používáme, je velmi úzký. Celých 75 % světových zásob potravin zahrnuje pouze dvanáct druhů plodin a pět druhů zvířat. V EU jdou téměř dvě třetiny roční spotřeby obilovin na krmení hospodářských zvířat. Česká populace konzumuje v průměru trojnásobek doporučeného maximálního množství soli a přibližně polovina populace uvádí, že nekonzumuje ani jednu porci ovoce nebo zeleniny denně. Je alarmující, že přibližně polovina všech úmrtí v regionu je způsobena rizikovými faktory chování, z nichž nejvýznamnější je strava. Svou troškou k záchraně pestré krajiny i vlastního zdraví můžeme ale přispět celkem snadno. Pojďme do našeho jídelníčku zařadit více rostlinné stravy, nejlépe z produkce místních zemědělců. V našem kraji máme hned několik farmářů, kteří nabízí sezónní prodej ze dvora nebo se rovnou můžete stát podílníkem na jejich produkci.
Zelenina ze sousedství
Komunitou podporované zemědělství (KPZ) je socioekonomický koncept, který spojuje zemědělce a spotřebitele bez mezičlánků jako jsou obchody či tržiště. KPZ je založeno na principech solidarity, lokální produkce, udržitelnosti a soběstačnosti. Zemědělec má díky předem nakoupeným podílům jistotu odběru výpěstků i férové odměny za svou práci. Zákazník přebírá i jistou míru rizika v případě neúspěchu. Zároveň si k tomu, co a proč jí buduje úplně jiný vztah. Ví, kdo jeho rajče vypěstoval a může si snadno zkontrolovat kvalitu a často i vyzkoušet, kolik práce za tím je. Získává potraviny zaručeně čerstvé.
Ruku na srdce, že je zdravé jíst více zeleniny víme všichni už od školky, ale chutně a pestře ji do svého jídelníčku zařadit, to už nezvládá každý. Často se pak při nákupu omezujeme jen na tu nejobvyklejší. V pravidelném podíle farmářské produkce se objevuje i méně užívaná zelenina jako patison nebo bílá ředkev. Farmáři vám rádi poradí jak na ni v kuchyni, někteří sdílí i zajímavé recepty na svých sociálních sítích a webech.
Začátek dubna je ideální čas na rozhodnutí, jestli se stanete podílníkem na některé farmě. Zeleninu v bio kvalitě v Libereckém kraji pěstuje hned několik farmářů a podílnictví nabízejí na Farmě Lukava nebo Statku U Macháčků. Na jejich webech si můžete vybrat většinou ze dvou typů podílů odlišných v množství odebírané zeleniny, ovoce a bylinek a frekvence. Podle toho se odvíjí také cena podílu.
V Huntířově na železnobrodsku hospodaří na 18 hektarech půdy Macháčkovi. Prvním impulsem, který přivedl Petra Macháčka k zemědělství, bylo dědictví starého sadu. „Od rodičů jsem dostal sad, ve kterém hospodařil již můj praděda. Byl to krásný starý sad a jsem rád, že některé z ovocných velikánů nám tu rostou až do dnešních dnů,“ svěřuje se farmář na svém webu. „Bylo mi líto prázdného místa mezi řadami stromů, a tak jsem je zúrodnil a na vzniklých políčkách začal v průběhu let postupně pěstovat více a více druhů zeleniny. Tomuto způsobu hospodaření mezi stromy se říká agrolesnictví,“ vysvětluje Petr Macháček a dodává, že velkou výzvou bylo zjistit jaké druhy plodin jsou vhodné pro pěstování v nadmořské výšce 450 m n. m. Jak se mu to podařilo, můžete zjistit sami. Zeleninu pro podílníky rozváží v sezóně po celém kraji a letošní podílnictví je stále otevřené.
Důležité je začít. Žádná změna není snadná a není nutné jít hned radikální cestou a stát se ze dne na den vegetariánem. Každý krůček směřující k pestrému jídelníčku složenému ze sezónních lokálních surovin je důležitý.
Respektujte své možnosti. Čím bude cesta k zdravému a udržitelnému stravování složitější, tím hůře se na ní udržíte. Pokud ve své blízkosti žádného farmáře ani výdejní místo jeho rozvozu nenajdete, nezoufejte. Kvalitní potraviny často i od okolních výrobců dnes najdete už i v maloobchodní síti. Možná je někde blízko některá z prodejen zdravé výživy. Některé tipy najdete na našem webu v kategorii Kde nakoupit i sami farmáři na svých webech uvádějí, kde jinde jejich produkty lze koupit.
On-line prodej. Nedávná doba pandemie covidu odstartovala boom internetového prodeje a nevynechala ani segment čerstvých potravin. Lokální produkty najdete na oblíbeném on-line tržišti Scuk. Z Libereckého kraje na něm aktuální své produkty prodává devět firem.
Nejvíce biopotravin nakupují čeští spotřebitelé tradičně v maloobchodních řetězcích, tj. v supermarketech a hypermarketech (32 % a 1,9 mld. Kč v roce 2020), jejich podíl však posledních pět let klesá. Na druhé místo se poprvé dostaly e-shopy, které předstihly prodejny zdravé výživy a biopotravin. Velmi těsně se pak na čtvrtém místě umístily drogérie.
Prodej přes e-shopy využívají často farmy a výrobci k prodeji vlastních výrobků, v roce 2020 se jednalo o čtvrtinu obratu. Za pozitivní lze považovat skutečnost, že dochází k nárůstu odbytu prostřednictvím faremního a ostatního přímého prodeje.
Zdroj: Ročenka ekologického zemědělství 2021, WWF
Vizualizace dat: Tým Informačního a datového portálu Libereckého kraje – DATALK