Dohromady je spojila náhoda, z níž záhy vzešla spolupráce při založení a organizaci prvního papírového festivalu v Liberci, který chystají už 12. října v nedávno čerstvě zrekonstruovaném Liebiegově paláci v centru města. Událost, na kterou lákají všechny milovníky nejen papírových výrobků, pojmenovaly autorky Wendy Anne Múčková a Karolína Skálová netradičním názvem La Papera, který pochází z esperanta.
„Milujeme papír a chceme podpořit české řemeslníky, kteří tvoří hlavně srdcem. Návštěvníkům nabídneme i skvělé workshopy,“ říkají zakladatelky festivalu La Papera v Liberci
Připravit první ročník festivalu napadlo Wendy a Karolínu už letos na jaře, kdy se dohodly, že do toho půjdou společně. Obě se přitom inspirovaly nejen u nás, ale také v zahraničí.
„Patrně každé větší město v ČR pořádá festival, kde je hlavní roli hraje papír a papírové výrobky. Mrzelo mě, že podobnou akci nemá i Liberec. A protože mám hobby je mimo jiné i provozování eshopu S láskou k papíru zaměřeného právě na papírenské zboží, rozhodla jsem se do toho jít a podobný projekt nejen podpořit, ale vlastně od začátku založit. No a do toho jsme se potkaly s Karolínou při jedné z akcí projektu PechaKucha Night, kterou v Liberci dlouhodobě spolupořádám. A při té příležitosti jsme se i dohodly, že do toho půjdeme spolu,“ říká Wendy Anne Múčková.
Její kolegyně Karolína, která pracuje jako produkční v galerii, se sama dlouhodobě věnuje kreativní tvorbě s papírem. Nadšení pro tento materiál získala během studia scénografie a poté na skotské Glasgow school of Art, kde vystudovala Interaction Design, a mimo jiné kombinovala klasické média, jako je papír, s nejnovějšími technologiemi, sensory a programováním.
Po studiu se vrátila zpět do Čech a založila si projekt Hrátky s plotrem, který propojuje domácí tvoření s papírem (látkou, fóliemi) a počítačem. Sama vyrábí několik tisíc papírových květin ročně a vede i workshopy.
„Na papíru mě fascinuje, jak je to v zásadě křehký materiál, který se dá ale „přetavit“ do velmi pevného stavu a struktury. Můžete ho prořezávat, využívat při jeho zpracování světlo. Nabízí tolik variant a možností,“ popisuje Karolína Skálová.
Jednou z inspirací pro pořadatelky liberecké La Papery je kutnohorský festival Dva písaři.
„Pro mě je to velký vzor. Měla jsme tu čest tam být dvakrát jako vystavovatelka a to, jakým způsobem festival organizují, je opravdu velmi inspirativní,“ popisuje Wendy Anne Múčková s tím, že La Papera je nyní na začátku a první ročník obě zakladatelky připravují jako „startovací“, nicméně už nyní s ním spřádají i velké plány do budoucna.
„Nepopírám, že naším snem a ambicí je se postupně rozrůst a i festival u nás v Liberci koncipovat a chystat jako vícedenní. A věřte, že máme spoustu nápadů, co všechno by se na něm dalo prezentovat. Papír jako téma totiž můžeme a chceme propojovat s řadou dalších aktivit a kreativním doprovodným programem. Možností máme spoustu a už teď se na to moc těším,“ dodávají spoluzakladatelky Wendy Anne Múčková a Karolína Skálová.
Letošní první ročník festivalu La Papera se koná v sobotu 12. října v Liebiegově paláci v centru Liberce. Základní vstupné pro dospělého návštěvníka je 50 korun a objednat si ho můžete už nyní TADY. V nabídce najdete i zlevněné vstupné a pro děti do 15ti let, držitelé karty ZTP/P, a seniory nad 65 let, je vstup ZDARMA.
Prezentovat se v rámci prvního ročníků bude přes 20 značek, mezi nimiž nebude chybět například výrobce per, diářů, ale i ruční papírna Papyrea. Ta v rámci akce nabízí i jeden z workshopů. Přihlásit se můžete ale i na japonskou kaligrafii, výrobu akvarelů nebo krepových květin. Podobnosti o nabídce workshopů najdete TADY.
Na co dalšího se můžete při návštěvě festivalu La Papera těšit? A co všechno plánují jeho zakladatelky do budoucna?
Na tyto, ale i další otázky, se dozvíte odpovědi v dalším díle naší podcastové série Hlavou, srdcem a rukama.
Příjemný poslech.