Jejich práci najdete v prestižních hotelech, restauracích, kancelářích a veřejných budovách, soukromých rezidencích i na luxusních jachtách po celém světě. Ale i v běžných domácnostech řady obyvatel Nového Boru, odkud naši další hosté – bratři Filip a Lukáš Houdkovi se značkou Houdek.Art pocházejí.
Přestože každý z nich tvoří i sám za sebe a starší Filip už před lety začínal svou kariéru v autorském designérském studiu HG Atelier, společně tvoří a stále více rozvíjejí i společnou značku Houdek.Art, která si za několik let na trhu dokázala vybudovat zajímavou skupinu zákazníků nejen u nás doma, ale i v zahraničí.
Filozofií studia je vytvářet design, který nejen splňuje estetické standardy, ale především efektivně komunikuje myšlenky a hodnoty klientů. Známé je individuálním přístupem k projektům a hledáním inspirace v současných trendech, stejně jako v tradičních uměleckých formách.
Vyhledávané je i proto, že umí reagovat na potřeby firem a jednotlivců, přičemž často spolupracuje na projektech s environmentálním nebo kulturním přesahem, což souvisí i s jejich dlouhodobým závazkem k udržitelnosti a společenské odpovědnosti.
Doménou studia je nejen navrhování tvarů a výběr materiálu, ale i vztah k řemeslu. Oba bratři totiž zvládají spoustu technologií a postupů, na které si jiní návrháři a designéři najímají externí tvůrce a dodavatele.
„Naši zákazníci to velmi často oceňují. Jsme pyšní na to, že u většiny věcí, které vidíte u nás ve studiu nebo na výstavách, jsme sami spolutvůrci. A i když tu máme koledy a kamarády, kteří s námi pracují a vyrábí pro nás, tak na většinu produktů si sáhneme vlastníma rukama a umíme je udělat. Za mě je to důležitá a trvalá hodnota. I díky tomu je náš Liberecký kraj v tomto ohledu takový, jaký vždy byl. Naši předkové ho přeci na řemesle a skle postavili,“ říká starší z bratrů Filip Houdek.
Nejčastěji kombinují kov a sklo, které je dokáže i po mnoha letech neustále něčím překvapovat. Kromě vlastní, velmi osobité tvorbě, se intenzivně věnují i rozvoji mnoha společných a partnerských projektů, jako je třeba dnes už kultovní Speed Festival na Českolipsku a Novoborsku. Tedy víkend plný jedinečných vozů, automobilových závodů, umění a hlavně zážitků. Jehož další ročník se letos uskuteční 13. a 14. září, přičemž ten loňský přilákal kolem 37 000 (!!!) návštěvníků. Za sebou ale mají i projekty jako Obsession, který se věnoval cyklistice a nebo Passion, jenž se prostřednictvím monumentální světelných instalací a soch věnoval motosportu.
Založení autorské značky Houdek.Art, která dnes primárně prezentuje společnou tvorbu obou bratrů, předcházelo období, kdy o deset let starší Filip postupně inspiroval a „tvaroval“ mladšího Lukáše. Oba nakonec vystudovali nejprve v Kamenickém Šenově
„Když neustále sledoval a vnímal, co dělám, nemohl se nakonec vydat jinou cestou, než uměleckou. Po absolvování školy tady u nás jsme se nejprve začali věnovat volnému umění. Pak nám do toho ale zasáhla krize. Protože jsme měli rodiny, museli jsme z něčeho žít. Takže jsme se nakonec vydali cestou designu, protože tehdy se tím dalo uživit. Tehdy jsme se seznámili s kamarádem Danešem Mácou, který měl velkou uměleckou kovodílnu, kde tvořil. Dali jsme dohromady sklo a kov a začali se věnovat designu, osvětlení a instalacím. Ale zároveň jsme i dál pracovali na své autorské tvorbě. Náš cíl byl, věnovat se jí společně a naplno,“ vzpomíná Filip Houdek.
„Začalo to vlastně tím, že brácha měl doma dílnu a já to měl neustále před očima. Když obrousíte třeba kus křišťálu, tak vás to prostě zaujme. Zvlášť, když se narodíte tady v okolí Českolipska a Novoborska, tak sklu jen velmi těžko uniknete. Navíc, v tomhle maloměstě vyrobíte ze skla v podstatě vše, na co si vzpomenete,“ doplňuje s úsměvem svého staršího bratra Lukáš Houdek.
Dnes tvoří společně, ale i samostatně. V obou případech se při hodnocení své tvorby snaží být k sobě maximálně upřímní a kritičtí, aby výsledek byl co nejlepší.
Za jeden z klíčových okamžiků dosavadní kariéry považuje Filip Houdek, starší z obou bratrů, rozhodnutí vypravit se po studiu v Čechách za vzděláváním, zkušenostmi a kontakty do ciziny. Právě tam nasbíral řadu cenných informací, díky kterým se později mohl věnovat designu a navrhovat i vyrábět objekty nejen pro domácí, ale také zahraniční zákazníky.
„Studoval jsem v Holandsku skleněnou broušenou plastiku a vozil tam i své práce do tamních galerií. Tu zahraniční zkušenost považuji za zásadní. A to říkám třeba i studentům, kteří přijdou sem k nám nebo někde na přednáškách. Styk s tím opravdu západním světem je ve srovnání s tím, co je u nás, stále na diametrálně jiné úrovni. Abychom to dokázali dohnat a ten rozdíl smazat, musíme prostě víc cestovat a studovat venku. A hlavně o spoustě věcí přemýšlet jinak. To se stále týká i klientů. Ten kulturní přesah lidí venku je daleko větší. Oni v tom zpravidla roky vyrůstají. Jsem přesvědčený, že je to součástí jejich DNA. Když se v něčem narodíte a pak v tom roky žijete, tak to berete jako samozřejmost a současně očekáváte, že okolí k tomu bude přistupovat stejně,“ popisuje Filip Houdek.
Designérské studio Houdek.Art se specializuje na tvorbu jedinečných a inovativních návrhů. K tomu využívá široké spektrum designérských disciplín, včetně grafického designu, digitální ilustrace, a vizuální identity. S důrazem na kreativitu a preciznost si tvorba obou sourozenců získala reputaci nejen v České republice, ale i v zahraničí.
Příklady projektů studia Houdek.Art:
- Obsession: Tento projekt je inspirován světem cyklistiky a zahrnuje ikonické světelné objekty, jako je například “Armstrong”. Tento objekt zkoumá fenomén slávy, kontroverze a morálních dilemat.
- Passion: Projekt věnovaný motorsportu, který zahrnuje monumentální světelné instalace a sochy, jako je například “Patron”. Tato socha kombinuje brutalistickou geometrii s precizním řemeslným zpracováním a je poctou průkopníkům motorsportu.
- Speed Festival: Houdek.art pravidelně vystavuje na festivalech, jako je Speed Festival v České Lípě, kde prezentují své inovativní světelné objekty a instalace. Filip Houdek je uměleckým ředitelem Speed Festivalu.
Filip a Lukáš Houdkovi a jejich aktivity:
– Filip Houdek (*1978): Filip je jednou z nejvýraznějších osobností současné české vizuální scény. Jeho práce zahrnují luminodynamické objekty, experimentální sochy a site-specific instalace. Filip spolupracoval s prestižními značkami, jako jsou Louis Vuitton, Moser a Lasvit, a jeho díla jsou součástí významných soukromých i galerijních sbírek.
– Lukáš Houdek (*1988): Lukáš je absolventem pražské UMPRUM a jeho tvorba je charakteristická humorem a lehkostí, kterou vkládá do svých děl. Zaměřuje se na témata popkultury a parodie a jeho práce často propojují design s volným uměním. Lukáš také spolupracuje na unikátních projektech s designérkou Yulin Huang.
Jaké to je, když tvoří bratr s bratrem dohromady? Jak a proč (ne)využívají marketing? A jaké plány mají do budoucna? Odpovědi na tyto, ale i další otázky, se dozvíte v dalším pokračování naší podcastové série Hlavou, srdcem a rukama. Příjemný poslech!