Hledali prostor, který by si mohli půjčovat a sušit tam maso a dnes jsou z nich řezníci se vším všudy. Učili se od mistra řezníka a objevili v sobě opravdovou lásku k řemeslu. Mohli jste je znát jako U Řízka a Roštěnky, ale nakonec vyhrál název Mass.na. Široké portfolio masných výrobků i syrového masa dnes znají lidé v celém Libereckém kraji i za jeho hranicemi.
Ani Eva Jiřičková ani Marek Piroch nejsou původem od fochu. Vystudovali hotelovku, Eva pak ještě mezinárodní obchod a Marek se stal manažerem. Stále je ale lákalo něco sami vyrábět a vzhledem k oboustranné lásce k jídlu šly jejich úvahy tímto směrem. Neodradilo je ani množství legislativních povinností, které se k potravinářské produkci vážou. Jak Eva říká: “Učili jsme se řadu věcí za pochodu. Že nejsme z řeznického oboru mělo dost nevýhod, zároveň v tom ale spatřujeme i velké výhody. Nebyli jsme svázaní tím, co vás ve škole naučí, nebáli jsme se experimentovat a jít i do jiných postupů, které bychom nejspíš jinak ani nevyzkoušeli. Zároveň jsme měli obrovské štěstí na toho nejlepšího učitele, jakého jsme mohli mít. Naším mentorem byla pan Rúta z Českého Dubu, od něhož jsme řeznictví převzali. On byl z řeznické rodiny, řezničil jeho tatínek i dědeček. Navíc měl i své hospodářství, takže jsme se naučili hodně i o péči o zvířata.“
Učňovský kurz pod vedením mistra svého oboru přímo v procesu práce byl tou nejlepší školou života. Jak říká Eva Jiřičková, dnes již paní řeznice, řeznictví patří do každého městečka, a to že ho v Českém Dubu mohli zachovat a pokračovat v tradici, pro oba společníky mělo velký význam. Jejich cesta za sušeným masem je tak dovedla k prosperující značce Mass.na, pod kterou dnes mohou zákazníci nakoupit nejen čerstvé maso. Postupně se pouští do nových a nových výrobků. Poctivé klobásy na gril, salámy, u kterých se nemusíte ptát, jestli jsou bezlepkové – jak by se tam lepek vzal, diví se paní řeznice. Výrobu dnes celou přesunuli do prodejny v Liberci Ruprechticích. Zdrojem masa jsou místní farmáři. Krom toho, že je zajímá, jak dobytek chovají a jak kvalitní maso od nich tedy bude, důležitý je i proces porážky a výběr jatek. „V první fázi výběru dodavatelů nás zajímá i to, jak farmář k chovu přistupuje, jestli má svou práci rád,“ líčí Eva Jiřičková. „Je důležité nejen jak kvalitně jsou zvířata krmená, ale i to jaký typ chovu to je, jak se ke zvířatům chovají.“ Věděli jste, že třeba prasátka jsou velmi hravá a díky chovu na slámě se nenudí a pak si nekoušou ocásky, protože mají jinou zábavu?
A co aktuální trendy omezování konzumace masa? „Ani my nejsme toho názoru, že maso a vůbec uzeniny by se měli konzumovat denně. Co nám na celém kolečku naší produkce dává smysl je udržitelnost,“ vysvětluje řeznice. Jejich dodavatelé z řad farmářů i oni sami jdou cestou kvality a nikoli kvantity. Ekonomický oběh zůstává v kraji, farmy v malém měřítku fungují ekologicky udržitelně, starají se o krajinu. Zákazníci Mass.ny jsou si toho vědomi a upřednostňují kvalitu před kvantitou navíc podpořenou hřejivým pocitem podpory místních lidí i přírody.
Co v sobě skrývá zajímavě psaný název firmy Mass.na, jaké kotrmelce si cestou za dvěma úspěšnými prodejnami a řadou vlastních masných výrobků prošli a na co se můžeme těšit v předvánoční nabídce? Nejen to se dozvíte v dalším díle podcastu Hlavou, srdcem a rukama.