Jaro u nás na severu bývá potměšilé a testuje naši trpělivost. Jeden den vytahuje sněženky zpod závějí a další nás nutí vytáhnout rukavice proti ranní námraze. I když už se zdá, že je skutečně tady, není radno ho podceňovat. Raději využijme sílu přírody v náš prospěch. Jak? Co třeba bylinné posilovače imunity i psychické odolnosti přímo z našeho kraje.
Přestože bychom měli mít radost z delších dnů a slunečního svitu, často se člověk na začátku jara cítí unavený, bez energie, ospalý nebo dokonce podrážděný. To vše schováváme pod pojem “jarní únava” ale co za ní opravdu může?
Změny v hladinách hormonů – S prodlužujícím se dnem a větším množstvím slunečního světla se v těle mění hladina melatoninu (hormonu spánku) a serotoninu (hormonu štěstí). Tělo se musí přizpůsobit, a to může chvíli trvat.
Vyčerpání po zimě – Během zimních měsíců máme méně pohybu, méně čerstvé zeleniny a ovoce, což může vést k nedostatku vitamínů (zejména D, C, skupiny B) a minerálů (hořčík, železo).
Kolísání teplot a tlaku – Rychlé střídání teplot a změny atmosférického tlaku mohou zatěžovat organismus a způsobovat únavu či bolesti hlavy.
Detoxikace těla – Po zimě se tělo snaží zbavit nahromaděných toxinů, což může vést k dočasné únavě.
Jak bojovat s “jarní únavou”
Jarní únava není nic neobvyklého, pokud ale chcete přispět k plynulejšímu a rychlejšímu přizpůsobení organismu na jarní změny, máme pro vás pár tipů.
Co nejjednoduššího pro sebe na jaře můžete udělat? Dopřejte si dostatek spánku a přirozeného světla, jezte pestrou stravu bohatou na vitamíny a minerály, více se hýbejte – ideálně venku na čerstvém vzduchu a dodržujte pitný režim, nejlépe v podobě bylinných čajů nebo čisté vody.
Co ještě? Podpořte regeneraci organismu cíleným jarním detoxem.
Jarní detoxikace organismu je skvělý způsob, jak po zimě pročistit tělo, podpořit játra, ledviny a trávení a dodat energii. Přírodní preparáty a bylinky hrají v detoxikaci klíčovou roli. Navíc můžete využít produktů regionálních výrobců z Libereckého kraje. Zkuste sílu bylin, které v přísném ekologickém režimu permakulturního pěstování vyrostly pod Ještědem. Pod značkou Tinktury z Podještědí najdete produkty z tradičních českých rostlin, jejich použití je ověřeno spoustou let. Bylinkové maceráty v podobě květových vod nebo éterických olejů z rostlin pěstovaných v magické zahradě na Sněhově hledejte pod značkou Bylinky z ráje.
Jak na jarní detoxikaci
Hlavním orgánem detoxikace jsou játra. Zaměřte se i na ledviny a nepůjde to bez dobrého trávení. Klíčovým hráčem je také lymfa. Pomáhá tělu zbavit se odpadních látek, toxinů a přebytečné vody. Funguje jako čistící systém organismu, ale na rozdíl od krevního oběhu nemá vlastní „pumpu“ (srdce), a proto potřebuje ke správnému fungování naši podporu.
Podporou procesu detoxikace může být užívání bylinných tinktur. Na játra a žlučník je zaměřená tinktura namíchaná z měsíčku, dobromyslu, jablečníku, řepíku a omanu. Tinkturové směsi obsahují více druhů bylin, které cílí na danou obtíž. Výhodou může být rychlé nasazení dané směsi bez zásadních hlubších znalostí a synergické působení bylin v dané směsi. Byliny ve směsi se vzájemně doplňují a zesilují účinek.
V portfoliu produktů značky Tinktury z Podještědí najdete směsi podporující činnost střev a rovnováhu střevního mikrobiomu, imunitu i očistu organismu.
Psychická pohoda je klíčová
Psychický stav hraje při detoxikaci mnohem větší roli, než by se mohlo zdát. Pokud je člověk ve stresu, unavený nebo psychicky vyčerpaný, tělo se detoxikuje mnohem hůře. Stres totiž ovlivňuje hormonální rovnováhu, trávení i správné fungování lymfatického systému.
Dlouhodobý stres může vést k zažívacím problémům (zácpa, nadýmání), což zpomaluje přirozené vylučování toxinů. Narušuje spánek a nedostatek kvalitního spánku brzdí regeneraci těla a správné fungování detoxikačních orgánů, jako jsou játra a ledviny. A přiznejme si: když jsme psychicky vyčerpaní, máme tendenci sahat po nezdravém jídle, zanedbávat pohyb a péči o sebe.
K celkové pohodě a tím podpoře jarní detoxikace si můžeme pomoct opět bylinkami. Využijte sílu aromaterapie. Po celý den můžete mít u sebe lahvičku s květovou vodou, třeba z produkce paní Vondrové a její značky Bylinky z ráje. Květová voda (hydrolát) je jemný rostlinný extrakt, který vzniká při parní destilaci esenciálních olejů. Je to přírodní tonikum, které má široké využití v péči o pleť, vlasy i celkové osvěžení. Neobsahuje alkohol, umělé parfemace ani dráždivé složky, takže je vhodná i pro citlivou pleť.
Květovou vodu můžete použít pro osvěžení kdykoli během dne. Jemná vůně květů působí aromaterapeuticky – například levandulová voda uklidňuje mysl a podporuje spánek, řebříček stimuluje krevní a lymfatický oběh. V květových vodách paní Vondrové, jak už sám název značky napovídá, najdete pouze pečlivě vybíráné a vlastnoručně sbírané, sušené a zpracované rostliny z vlastní zahrady nebo okolí Sněhova v Českém ráji.
Síla přírody v tobolce
Dáváte přednost přísně kontrolovanému vědeckému přístupu a doplňkům stravy vyvinutým týmy odborníků? Pak zkuste prozkoumat nabídku značky Flow. Na úpatí Jizerských hor, v Jablonci nad Nisou se dal dohromady mladý tým příznivců biohackingu a zdravého životního stylu. Sami vyvíjí a vyrábí přírodní doplňky stravy, které lidem pomáhají zvládat ve zdraví tempo dnešní doby a posouvat hranice pracovních a sportovních úspěchů. Výtažky z ostropestřce mariánského a artyčoku v kombinaci s kurkuminem a dalšími látkami jsou koktejl, který ve dvou tobolkách denně podpoří proces jarní detoxikace. Regenerate je produkt určený jako jednorázová kúra pro celkovou regeneraci organismu.
Jaro jako příležitost k restartu
Tělo a mysl jsou propojené, to už je dnes dokázaná i když ne stále dost uznávaná skutečnost. Buďte proto k sobě laskaví a dejte jaru šanci. Berte jarní únavu a boj s ní jako příležitost na celkové přehodnocení svého životního stylu. Jarní detox může být začátkem dlouhé cesty ke zdravějšímu tělu i duši.
Nechtějte změnu hned, postupujte po malých krůčkách. Díky tomu vám motivace pro zdravější životní styl vydrží déle. Příští jaro možná zjistíte, že obligátní jarní únava na vás nezaútočila s takovou intenzitou.