První díl nového podcastu s názvem Hlavou, srdcem a rukama je tu, a protože jsme vám před týdnem slibovali, že bude o bylinkách, tak ano, je o bylinkách!
Hosty historicky prvního dílu podcastu se stali studenti z Technické univerzity v Liberci – Kateřina Blatoňová a Lukáš Veselý, kteří se před necelým rokem rozhodli v centru Liberce založit a provozovat první hydroponickou farmu takzvaných microgreens. A to udržitelným způsobem a s maximálním respektem k přírodě.
V audio verzi se dozvíte například to, kolik času a nasazení oběma spolumajitelům mladé firmy BeeHydro, bylinky zaberou. Jaké druhy se rozhodli pěstovat a proč. Jak se jim to daří a kolik překážek museli za necelý rok fungování své malé společnosti překonat.
Nejprve ale něco trochu o microgreens a také technologii, kterou se rozhodli oba zakladatelé používat a postupně zdokonalovat.
„Aktuálně nabízíme hlavně čerstvé microgreens v BIO kvalitě. Jejich nezpochybnitelnou výhodou je, že se jedná o rostlinky bohaté na vitamíny a minerály, které jsou v nich zastoupeny ve větším množství. Zároveň jsou lépe vstřebatelné, než u plně vyrostlé rostliny. Nejen, že díky jejich konzumaci prospějete svému zdraví, ale můžete i originálně ozdobit své jídlo,“ říká Kateřina a její kolega Lukáš dodává: „Pro pěstování využíváme technologii hydroponie. Jejími obrovskými výhodami oproti běžnému zemědělství jsou hlavně nízká spotřeba vody, možnost vertikálního pěstování, ale i celková kontrola nad pěstebním procesem. To nám umožňuje zajistit pravidelnou produkci během celého roku bez jakýchkoliv výkyvů a na to, jaké je roční období nebo počasí.“
Kolik času tohle všechno zabere?
„Přestože fandíme každému, kdo si byť jen malou farmu chce nebo bude chtít udělat doma, je třeba myslet na to, že péče o rostlinky zabere hodně času. Navíc, ne každá rostlina se uchytí. Máme za sebou spoustu omylů a pokusů, ale časem už víte, které konkrétní druhy zabírají a se kterými je občas potíž,“ vysvětluje Lukáš Veselý, který má spolu s Kateřinou Blatoňovou touhu rozvíjet své podnikaní nejen k zákazníkům, mezi něž patří třeba restaurace a bistra, ale i k široké veřejnosti.
„Jedním z našich snů je pak postupně vytvořit síť několika menších farem, díky čemuž by lidé měli možnost si zajít pro čerstvé bylinky ve své čtvrti. Odpadla by tak zbytečná přeprava zboží, což zatěžuje životní prostředí. Pro město, jakým je třeba Liberec, kde žije přes sto tisíc obyvatel, si představujeme zřídit postupně maximálně deset menších farem,“ dodávají Kateřina a Lukáš, spoluzakladatelé farmy BeeHydro, kteří našli své zázemí v pronajatých prostorech v podnikatelském inkubátoru LIPO.ink v budově vedle sídla Krajského úřadu.
Chcete se dozvědět víc? Pusťte si rozhovor s oběma mladými nadšenci a inspirujte se jejich nasazením a touhou „měnit svět k lepšímu“.